Dunărea, ce lider!
Please enter banners and links.
Elevii lui Ion Răuţă au jucat ca nişte adevăraţi lideri. Dunărea a spulberat Metaloglobus cu scorul de 5 – 0 şi rămâne pe prima poziţie în seria a 2-a.
Călărăşenii au măturat pe jos cu echipa lui Leo Strizu, Metaloglobus. Întreaga echipă a demonstrat în etapa a 8-a pe stadionul Municipal din Călăraşi că îşi merită poziţia din clasament. Un joc foarte bun practicat de echipa de pe malul Borcei în cadrul rundei a 8-a. Poate cel mai bun meci de până acum făcut de trupa lui Răuţă. Bodo Kanda deschide repede scorul (5), iar Marian Şerban a făcut 2 – 0 după ce Andrei Valentin a trimis balonul spre poarta adversă (26).
În partea secundă Dunărea şi-a continuat asaltul la poarta celor de la Metaloglobus. Bucureştenii au apărut rar în careul lui Popa, fără să-i pună prea mult în pericol poarta. Călărăşenii au mai marcat în repriza secundă încă 3 goluri prin Botea (56), M. Ştefan (82) şi Stavilă (85). La capătul unui meci, fără prea mari greşeli, Dunărea îşi trece în cont a 6-a reuşită după 8 etape şi rămâne pe prima poziţie în clasamentul seriei a II-a cu 19 puncte.
Într-un alt meci, Delta Tulcea, una dintre favoritele la promovare a scos un rezultat de egalitate la Modelu. Trupa lui Valeriu Petrescu a reuşit să încurce puţin echipa din Tulcea după un 2 – 2 parafat pe arena din comuna Modelu. Un rezultat cât se poate de mulţumitor care “ajută” echipa călărăşeană în lupta pentru locul 1 din Seria a 2-a.
Rezultate / seria a II-a
Dunarea Călăraşi 5 – 0 FC Metaloglobus
FC Dinamo II 0 – 1 Gloria Leordeni
Înainte Modelu 2 – 2 Delta Tulcea
CS Tunari 5 – 0 Callatis 2012 Mangalia
Viitorul Axintele 1 – 1 Juventus Bucureşti
Vointa Snagov 5 – 5 AFC Metalosport Galati
Viitorul Domneşti 1 – 1 Otelul Galaţi II
Etapa a 9-a, vineri, 24 octombrie:
Callatis 2012 Mangalia – Dunarea Călăraşi
FC Metaloglobus – Viitorul Axintele
Gloria Leordeni – Vointa Snagov
Sâmbătă, 25 octombrie:
Juventus Bucureşti – FC Dinamo II
Metalosport Galati – ACS Înainte Modelu
Delta Tulcea – Viitorul Domneşti
Otelul Galaţi II – CS Tunari
Liga 3 / primele 3 clasate / seria a 2-a
- Dunarea Călăraşi 8 6 1 1 20-3 19
- CS Tunari 8 6 0 2 26-17 18
- Juventus Bucureşti 8 5 2 1 16-4 1 17
There is no ads to display, Please add some